Baňkování & Guasha

První zmínky o sázení baněk a baňkování nepochází pouze z oblasti Číny, ale také ze starověkého Egypta a Řecka. Přesto zůstává do dnešních dní technika baňkování a baňková masáž v povědomí lidí většinou spojena s metodami tradiční čínské medicíny. Působení baněk neboli baňkování je vhodné při regeneračních masážích, ke zmírnění bolesti svalů, k odstranění bolestivých blokád a uvolnění ztuhlých kloubů, ale také například při bolestech břicha a trávicích potížích nebo při kašli a nachlazení.

Baňkování využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně – podtlakem.

Gua Sha (guasha)  je důležitá masážní technika tradiční čínské medicíny, která byla po staletí používána po celé Asii k odstranění svalových křečí a bolestivých blokád kloubů, k podpoře imunitního systému nebo k obnovení tělesné rovnováhy a funkce vnitřních orgánů. Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá masážní destička vyrobená nejčastěji např. z rohoviny nebo jadeitu. Intenzivní masáží a zvýšením mikrocirkulace krve v povrchových tkáních se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází horkost“ a odpadní látky (slovy klasické čínské medicíny) Gua Sha nevyžaduje komplikované vybavení nebo odborné zdravotní vzdělaní a po absolvování kurzu můžete praktikovat základní techniky Gua Sha v pohodlí vašeho domova nebo masérny.